Urban,ZegKult

„Elköltözött” az Életfa az MMIK mellől

Néhány hete eltűnt az MMIK mellől Péterfy László Életfa című kőszobra. Azóta több ismerősöm, barátom kérdezte, hogy tudok-e valamit a köztéri alkotás sorsáról; hová lett, miért vitték el, visszakerül-e egyáltalán?

A szobor hűlt helye

Ma délelőtt volt időm egy gyors „nyomozásra”. Mint megtudtam, a szobor nem kerül vissza az MMIK mellé, mert némi tisztítás után átszállították a Zala Megyei Vadászkamara Petőfi utcai irodaházának udvarába, és a jelek szerint ott is marad.

Hogy erre miért volt szükség, nem tudom pontosan. Lehet, hogy az MMIK várható lebontása miatt így próbálták „megmenteni” a szobrot. Ez esetben szerintem az is benne van a pakliban, hogy az alkotás nemcsak útban lenne az építkezésnél, hanem valószínűleg nem is illene az új szálloda dizájnjához. (Ez csak az én tippem, ilyen konkrét infókat nem kaptam. Mint ahogy azt sem tudom, miért pont a vadászkamara zárt udvarába került. Bár az utcáról azért lehet látni a művet.)

A szobor az eddigi helyén (Forrás: Köztérkép.hu)

Amit a szobor történetéről érdemes tudni, az kiolvasható Németh József Egerszegi örökség című kötetéből, illetve a Köztérkép internetes oldalról. Péterfy László kőszobra 1980-ban készült, eredetileg a mai polgármesteri hivatal előtt állt. Az Ady és a Kisfaludy utca sarkára – vagyis az MMIK mellé – 1989-ben helyezték át, mert a városháza előtti térre egy új alkotás került, mégpedig a Zrínyi-szobor.
Az Életfa tulajdonképpen egy faragott kőtömb; fő motívuma maga a fa, a dombormű többi része pedig népmesei, mitológiai alakokat (például a Csodaszarvast) és indázó növényeket jelenít meg.

Pár éve egy munkából hazafelé tartva le akartam fotózni a kőszobrot, de mivel nagyon kedvezőtlenek voltak a fényviszonyok, csak a domborműnek egy-egy részletét sikerült. Gondoltam, majd máskor visszamegyek és rendesen körbefotózom. Ez sajnos elmaradt (ami miatt most nagyon mérges vagyok magamra). Így a teljes szoborról készült képet a köztérkép.hu oldalról „kölcsönöztem”. A többi fotó saját. Van, amelyiken már csak a hűlt helye látszik. Az utolsó kép pedig a jelenlegi – Petőfi utcáról látható – állapotot mutatja. Nyilvánvaló, hogy immár nem nevezhető köztéri alkotásnak, hiszen nem mindenki számára elérhető helyen van (még ha átlátszó is a kerítés).

Péterfy László (1936-) szobrászművész egyébként Péterfy Bori színművész, énekes és Péterfy Gergely író apukája

Még szintén kedvelheted...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.